Egy lengyel hegymászó túlélt egy több száz métert zuhant a meredek jeges terepen a Magas-Tátrában. Február 1-én lengyel turisták egy csoportja kérte a hegyimentők segítségét, akik látták, hogy a csoport egyik tagja lezuhan a Tátra-csúcs (Vysoká) Központi-vályújában (Centrálny žľab), majd ezt követően elveszítették vele a vizuális és szóbeli kapcsolatot.
Miután a hegyimentők megérkeztek a jelzett területre, a fedélzetről sikerült beazonosítani a sérültet, aki a Sárkány-tó (Dračie pleso) felett tartózkodott. A légimentők csodának minősítették, hogy a férfi túlélte a körülbelül 500 méteres zuhanást a meredek, jeges terepen.
A mentőorvost a helikopterből kötéltechnikával eresztették le a lengyel turistához. „A férfi sokkos állapotban, de eszméleténél volt, alsó lábszártörést, nyaki gerincsérülést, valamint az esés következtében számos horzsolást szenvedett az arcán. Az a tény, hogy sisakot viselt, valószínűleg megmentette az életét” – olvasható a Légi Mentőszolgálat (ATE) közösségi oldalán.
A sérültet az elsődleges ellátást követően fedélzeti csörlővel evakuálták a helyszínről, majd stabil állapotban a poprádi kórházba szállították.
Forrás: https://spis.korzar.sme.sk
A Tátrai Hegyi Szolgálat Önkéntes Egyesület (Tatranskej horskej služby – dobrovoľný zbor) friss közlemény szerint ugyanakkor januárban történelmi rekordot ért el a sérültek száma a tátrai lejtőkön.
Az egyesület 2004 óta vezet a sípályákhoz kapcsolódó részletes baleseti statisztikákat, attól az évtől kezdve 6020 sérülést láttak el. 2025 januárjában rekordnak számító 170 esetben avatkoztak be a tátrai lejtőkön. Az egyesület elnöke, František Mrázik elmondta, hogy a januári időjárás nagyon hasonlított a tavaszi síeléskor megszokott körülményekre. Ez a tény is hozzájárult a látogatók számának növekedéséhez, különösen a Tátra keleti oldalán, leginkább a Bachleda-völgyben (Bachledová dolina).
„21 esetben kellett a sérültet a sürgősségi osztályra szállítani, két esetben volt szükség mentőhelikopter igénybevételére. Decemberhez képest megháromszorozódott a súlyos sérülések, növekedett a közepesen súlyos sérülések száma, a kisebb sérülések százalékos értéke a decemberi szinten maradt” – mondta Mrázik.
A lejtőkön történő sérülések leggyakoribb oka a lejtőn történő zuhanás, melynek következtében ízületi sérülés vagy törés következik be. A második leggyakoribb ok az ütközések, melyekhez általában nagyobb sebesség társul, amely a sérülések súlyosságában is megmutatkozik.
Forrás: https://spis.korzar.sme.sk