Péntek óta ismét szezonális zárlat van érvényben a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) területén, amely május végéig tart. Ennek fő oka a természeti környezet, az állat- és növényvilág, különösen a védett állatok védelme. Mint Nina Obžutová, a TANAP kommunikációs osztályának munkatársa emlékeztetett, a nemzeti park 2023-ban életbe lépett, jelenleg érvényes látogatási szabályzata számos változást és módosítást hozott ebben a kérdésben. A Poprádi-tó (Popradské pleso) közelében található, nemzeti kulturális emlékhelyként védett szimbolikus temető például november 1. után is, egészen december 15-ig látogatható. Ezzel szemben lezárásra került a piros jelzésű Felső turistaút (Tatranská Magistrála) Poprádi-tó – Oszterva-nyereg (Sedlo pod Ostrvou) – Sziléziai ház (Sliezsky dom) közötti szakasza.
A TANAP több mint 670 km. túraútvonalat és tanösvényt kezel, ezeknek csak egy része látogatható egész évben. „Ezért, ha november 1-je után túrát tervezünk, célszerű előre átgondolni, hogy hová lehet még eljutni. Minden ezzel kapcsolatos információ és a lezárás által érintett turistautak listája elérhető a TANAP honlapján” – mondta a szóvivő.
A menedékházak felett már magashegyi környezet található. A Hunfalvy-völgyi menedékház (Chata pod Rysmi) kivételével a magashegyi menedékházak (Hosszú-tavi és Téry menedékház) egész évben nyitva tartanak, a magasabban fekvő területekre viszont november 1-je után a turisták nem léphetnek be.
A Hosszú-tavi és a Téry menedékház azonban ezen a héten előre tervezett munkálatok miatt zárva lesz. Előbbi november 2-án, szombaton 15.00 órától, utóbbi vasárnap 15.00 órától van zárva, mindkettő november 8-án, pénteken 10.00 órától elérhető ismét.
A szezonális zárlat nem jelenti a túrázás teljes leállását, hisz van néhány kivétel. A Magas-Tátrában télen is meg lehet mászni az Elülső-Szoliszkót (Predné Solisko), a Liptói-Tátrában pedig a sárga jelzésen fel lehet menni a Baranyecre (Baranec) és a Plačlivóra (Plačlive). A korlátozások azonban nem csak a gyalogos turistákra, hanem más tevékenységekre is vonatkoznak, november 1-től például a hegymászóknak is szüneteltetni kell tevékenységüket.
„A természeti környezetben végzett emberi tevékenység és az ezzel járó jelenségek beavatkozást jelentenek a természetes folyamatokba. Ezen folyamatok megzavarásával pedig bizonyos fajok és élőhelyeik kerülhetnek veszélybe. A természeti értékek generációkon és határokon túlmutatnak, a védett területen a természet nem engedhet teret egy szűk csoport érdekeinek, éppen ellenkezőleg, a nagyközönségnek is meg kell értenie a természetvédelem fontosságát, és a szakemberek által meghatározott szabályok tiszteletben tartásával részt kell vennie benne” – nyilatkozta Ľubomír Plučinský, a TANAP munkatársa.
Az állatok (elsősorban kutyák) kíséretében történő mozgásra vonatkozó korlátozás november 1. után is érvényben marad. „Változatlanul életben van azon útvonalak és területek listája, ahová a látogatók magukkal vihetik négylábú kedvenceiket” – emlékeztetett Obžutová, hozzátéve, hogy ez a TANAP honlapján közzétett látogatási rendben is megtalálható.
Az állat- és növényvilág védelme mellett a téli zárlat másik oka a hegyekbe látogatók biztonsága. „A Tátra magashegyi környezetében a nyári turista szezon látogatóinak áradata után az állatoknak regenerálódniuk kell, fel kell készülniük az energiaigényes téli hónapokra. Őszi gyümölcsök formájában keresik a táplálékot, hogy tartalékiakat feltöltve túléljék a zord téli körülményeket, és a telelőhelyeikre költöznek” – mondta Plučinský. Elmondása szerint az ősz egyben a zergék párzási időszakát is jelenti, amikor az állatoknak nyugalomra és csendre van szükségük. „A tavaszi időszakban az a lezárás indoka, hogy az állatok akkor hozzák világra kicsinyeiket, amelyeknek meg kell erősödniük és meg kell tanulniuk, hogyan kell a vadonban túlélni. A mormotáknak tavasszal van a párzási időszaka tavasszal, ilyenkor szükségük van rá, hogy a turistaszezon kezdete előtt zavartalanul világra hozhassák kicsinyeiket. A lezárás teret és nyugalmat biztosít számukra ehhez az életciklushoz” – tette hozzá a szakember.
Forrás: https://spis.korzar.sme.sk