Az őszi zergeszámlálás során 949 egyedet jegyeztek fel a Tátrában, ebből 637-et a hegység szlovák oldalán. A Tátrai Nemzeti Park (TANAP) szerint ezek örömteli eredmények. Mint arról Nina Obžutová, a nemzeti park kommunikációs osztályának munkatársa tájékoztatott, bár a 2018-as abszolút rekordot nem sikerült túlszárnyalni, a számok magasabbak a múlt év novemberi adatokhoz képest, amikor 926 zergét jegyeztek fel az alkalmazásban.
Az őszi zergeszámlálás keretében október 22-én, kedden több mint 70-en vonultak ki a terepre a Tátra szlovák és lengyel oldalán. A munkában a Hegyi Mentőszolgálat (HZS), a szlovák Állami Természetvédelem, Szepesbéla és Késmárk erdészetének munkatársai és önkéntes természetbarátok segítették a szakembereket.
Míg a tavaszi összeírás a fiatal egyedek számának növekedésére összpontosít, addig az őszi összeírás során a zergepopuláció általános állapotára és egyedszámára összpontosítanak. Az idei tavaszi számlálás során 793 zergét regisztráltak, ebből 589-et a szlovák oldalon. „„A tavaszi zergeszámlálás adatai csalódást kelthettek. Tavaszra a hőmérséklet és az időjárás már a nyárra hasonlít. A zergék olyankor az egyre magasabb hőmérséklet elől menedéket, árnyékos helyeket keresnek, amelyek gyakran rejtve vannak az emberi szem elől. A fiatalokat néha nagyon nehéz észrevenni. Ezért a tavaszi összeírás eredményei általában nem tükrözik az állomány valós állapotát” – magyarázta Erika Feriancová, a TANAP zoológusa.
Az őszi számlálás eredményei véleménye szerint azonban már közel állnak a zergeállomány valós állapotához. „A tátrai zergepopuláció állapota stabilnak és kedvezőnek tekinthető. Az előttünk álló kihívás jelenleg a populáció fenntartása és a faj élőhelyének javítása. Ha megismétlődne az 1990-es évek végén tapasztalt helyzet, amikor 300 alá csökkent az egyedszám, az a faj kihalását jelentheti” – figyelmeztetett.
Mint mondta, a populáció minden egyes csökkenésével gyengül a génállomány, ezzel együtt az állomány túlélési, valamint a különböző betegségekkel, baktériumokkal és egyéb fenyegetésekkel szembeni ellenálló képessége.
A zoológus szerint azonban a zergék számbavétele során bizonyos eltéréseket figyelembe kell venni. „Ezek élőlények, nem pedig raktárkészleten lévő alapanyag, az összeírásuk magashegyi, nehezen megközelíthető környezetben történik, ahol a körülmények gyakran a számlálást végzők számára is kihívást jelentenek” – magyarázta.
Elmondása szerint a zergeállomány jelenlegi állapota stabilnak mondható, a nemzeti park elképzelése szerint hosszú távon növelni szeretné a Tátrában élő zergék számát.
Forrás: https://spis.korzar.sme.sk