A rókák egyre nagyobb veszélyt jelentenek a tátrai mormotákra

A rókák egyre nagyobb veszélyt jelentenek a tátrai mormotákra

Nagy Árpád
Nagy Árpád - https://spis.korzar.sme.sk
2025/04/17
A Kő-pataki-tónál rókákat fognak be, melyek veszélyt jelenthetnek egy ritka endemikus fajra.
Hirdetés

A Tátrai Nemzeti Park Igazgatósága (TANAP) a tátrai mormota (Svišť vrchovský tatranský) potenciális veszélyeztetettségének minimalizálása céljából megkezdte a rókák befogását és áthelyezését az ötös fokozatú védettség alá tartozó Kő-pataki-tó (Skalnaté pleso) környékén. A nemzeti park szóvivője elmondta, hogy ez a lépés elengedhetetlen a tátrai fauna védelme szempontjából. A befogást azért végzik, hogy biztosítsák a magashegyi élőhely kedvező állapotát, és csökkentsék a paraziták terjedésének kockázatát, amelyek az egész ökoszisztémára negatív hatással lehetnek. A rókákat élvefogó csapdákkal ejtik el, majd alacsonyabban fekvő területeken visszaengedik őket a természetbe, ahol nem jelentenek veszélyt a mormota kolóniára.

A turisták etetik a rókákat

Az elmúlt években a rókák egyre gyakrabban feltűnnek a Magas-Tátra magasabban fekvő területein is, például a Kő-pataki-tó környékén. „Ezek az állatok alkalmazkodtak és közelebb merészkednek az emberekhez, ami veszélyes helyzetekhez vezet. Ennek oka, hogy könnyen találnak élelmet, és sok turista eteti őket, mert szeretnék lefotózni a rókákat – így viszont elveszítik természetes félénkségüket” – magyarázta Obžutová. 
A rókák olyan területen is tartózkodnak, ahol a tátrai mormota él, amely a nemzeti park egyik kiemelten védett faja. Ez a nagytestű rágcsáló a tátrai ökoszisztémának fontos és védett endemikus faja, egészségük és a téli hónapok túlélése kulcsfontosságú a biodiverzitás fenntartása szempontjából. „A téli hónapok alatt a mormoták hibernálódnak, vagyis téli álmot alszanak. Amikor tavasszal előjönnek, könnyű prédává válnak a nagyobb ragadozók számára. Bár jelenleg közvetlenül nem fenyegeti őket a kipusztulás veszélye, a rókák jelenléte olyan kockázatot jelent, amely csökkentheti számukat” – tette hozzá a szóvivő.

A rókák egyre nagyobb veszélyt jelentenek a tátrai mormotákra-1
Róka a Tátrában
A rókák egyre nagyobb veszélyt jelentenek a tátrai mormotákra-1
Forrás: Nagy Árpád

Kevesebb a mormota

Peter Olexa, a TANAP igazgatója szerint a Kő-pataki-tó környéke évtizedeken át a mormoták élőhelye volt, a populáció hosszú időn keresztül jól fejlődött ott. „Tavasszal és nyáron még a turistautak, felvonók és sípályák környékén is lehetett hallani őket. Sajnos az utóbbi években ezen a területen csökkent a számuk, ennek egyik oka a rókák jelenléte is lehet” – értékelte a helyzetet.
A TANAP úgy döntött, hogy beavatkozik, és néhány éven belül a mormoták visszatérhetnek ebbe a térségbe, ahol valószínűleg már csak egy kolónia maradt. Hasonló beavatkozásokra más magashegyi menedékházak környékén is szükség lehet.

A róka a legelterjedtebb ragadozó Szlovákiában

A róka Szlovákia legelterjedtebb és legalkalmazkodóbb ragadozója. Képessége, hogy különböző környezetekhez alkalmazkodjon, nemcsak a túlélést, hanem a virágzást is lehetővé teszi számára különféle ökoszisztémákban. A szóvivő szerint ugyanakkor a róka különböző paraziták számára is a legnagyobb természetes gazdatest, melyek közül néhány az emberre is átterjedhet, komoly betegségeket okozva.

Közegészségügyi kockázat

„Az egyik legveszélyesebb ezek közül az echinococcosis (galandférgesség), amely súlyos egészségügyi következményekkel járhat emberekre és háziállatokra nézve” – mondta példaként. A TANAP Kutatóállomása Szlovák Tudományos Akadémia Kassai Parazitológiai Intézete kutatásának eredményei szerint a Tátra területén élő rókák több mint 44 százaléka fertőzött az Echinococcus multilocularis galandféreggel. Ez a tény, valamint a rókák gyakori előfordulása és mozgása a turisták által is látogatott tátrai településeken komoly közegészségügyi kockázatot jelent. „A kórokozók átvitelének kockázata a frekventált üdülőhelyek magas látogatottságával együtt növekszik, különösen, ha nem ideálisak a higiéniai feltételek, és szorosabb kapcsolat alakul ki a vadon élő állatok és az emberek által kísért háziállatok között” – tette hozzá Obžutová.

Felhívás a turistákhoz

A TANAP Igazgatósága arra kéri a turistákat, hogy legyenek tudatában a tátrai természetvédelem fontosságának, és felelősségteljesen viselkedjenek. A vadállatok (pl. a rókák) etetése nem kívánt következményekhez – pl. szinantropizációhoz (az ember közelségéhez való alkalmazkodáshoz) – vezethet, valamint növeli a betegségek és paraziták terjedésének kockázatát is.
Forrás: https://spis.korzar.sme.sk

Hirdetés
Hirdetés