40. alkalommal versenyeztek a teherhordók a Tátrában

A 40. alkalommal megrendezett Sherpa Rallye teherhordóverseny résztvevői összesen hat tonna sört és ásványvizet vettek fel a Hosszú-tavi menedékházhoz

Elérték teljesítőképességük határait. A jubileumi, 40. Sherpa Rally-n több mint száz teherhordó gyűlt össze, akik söröshordókkal és ásványvizes palackokkal a hátukon indultak a Tarajkáról (Hrebienok) a Hosszú-tavi menedékházhoz (Zbojnícka chata, 1960 m). A nők 20, a férfiak 60 kg-os pakkot cipeltek, összesen több mint 6 tonna volt áru jutott fel ily módon a menedékházba.

40. alkalommal versenyeztek a teherhordók a Tátrában-5
Sherpa Rallye 2024
Forrás: Nagy Árpád

Ideális körülmények, élvezetes verseny

A Magas-Tátrában szombaton gyönyörű idő volt, napsütésben és szélcsendben zajlott a verseny, ami az időeredményeken is meglátszott. A legjobb női versenyző egy óra kilenc perc alatt ért célba!
„A teherhordóverseny lebonyolításának gondolatát a Téry menedékház (Téryho chata) akkori bérlője, Belo Kapolka fogalmazta meg, de sokáig nem volt, aki megszervezze a versenyt. Végül a Hunfalvy-völgyi menedékház (Chata pod Rysmi) akkori csapatával mi vállaltuk a feladatot. Eredetileg szezon végi csemegének szántuk, aztán komoly verseny lett belőle. Az első tíz évben szigorúan férfiverseny volt, a lányok csak 1995-ben kerültek be a körforgásba. Nekik 20 kg-ot kellett cipelniük, de esetükben az összbenyomást is értékelték, így magától értetődő volt, hogy szoknyában versenyeznek” – mesélte a verseny előtt Viktor Beránek, aki az első versenyen kevesebb mint 2 óra alatt juttatta célba a 60 kg-os terhet.

40. alkalommal versenyeztek a teherhordók a Tátrában-6

Viktor már nem versenyez, de minden alkalommal meglátogatja a rendezvényt, és élvezi annak népszerűségét. A 40. jubileumi versenyen 67 férfi és több mint 30 nő vett részt, közülük legalább 15-en első alkalommal indultak, nekik különösen fontos volt a kedvező időjárás.

Sörrel és vízzel megrakodva

Elsőként a Zamkovszky menedékházban (Zamkovského chata) dolgozó Štefan Šuster ért célba, aki 1 óra 29 perc 50 másodperc alatt teljesítette a távot. Összehasonlításképpen egy átlag turistának ez az út a Tarajkáról kicsivel több mint 2,5 órát vesz igénybe. „Az elején nem éreztem magam profi formában, végül azonban jól teljesítettem, és az időjárás is ideális volt. Sütött a nap, de szinte végig árnyékban mentünk. Helyenként csúszós volt az út, de ez kezelhető volt” – mondta a győzte, hozzátéve, hogy minden lépésre figyelnie kellett.

40. alkalommal versenyeztek a teherhordók a Tátrában-3

Legjobb női versenyzőként Lenka Hiklová csatlakozott hozzá, aki 1 óra 9 perc alatt ért célba. A rajt előtt nem lehetett tudni, hogy mennyire felkészült. „Úgy megyek, ahogy tudok, fogalmam sincs, hogy a többi lány hogyan teljesít” – mosolygott, majd elindult. Eredménye végül is megerősítette, hogy nem véletlenül ő a női versenyek egyik legendája, hiszen tény, hogy ahányszor elindult a versenyen (20 alkalommal), mindegyiket megnyerte…

40. alkalommal versenyeztek a teherhordók a Tátrában-1

Élvezték a bulit

A célban váltottak néhány barátságos szót, majd a menedékházban elkezdtek készülődni az esti bulira. A zenészeknek is a hátukon kellett felcipelniük az összes hangszert, de megérte a móka, és minden bizonnyal elfogyasztották annak egy részét, amit a verseny alatt felvittek. Tekintve, hogy 6 tonna árut vittek fel, folyadékból és rágcsálni valóból sem volt hiány…