Ma reggel férfit holttestet találtak a Vadorzó-hágó (Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem) felé vezető turistaút közelében, tegnap éjjel pedig 44 hegyimentő vett részt egy szörnyű körülmények között végzett mentőexpedícióban.
Három hónap alatt 13 turista vesztette életét, ami éves szinten 44 százalékos növekedést jelent.
Fokozottan figyeljünk a felmerülő nehézségekre és az időjárásra.
1994. augusztus 11-én, a délutáni órákban négy hegyimentővel a fedélzetén, mentési feladatok ellátása közben a földbe csapódott a Tátrai Önkéntes Mentőszolgálat (TOPR) Sokol típusú helikoptere.
Egy 14 éves szlovák fiú egyedül mászott fel a Tengerszem-csúcsra (Rysy).
Amennyiben a Tátra lengyel oldalán bajba kerülünk, immáron több mint egy évszázada számíthatunk a Tátrai Önkéntes Mentőszolgálat (TOPR) segítségére. Ha nem létezne ez a különlegesen felkészült egyesület, több hegyi történet sokkal rosszabbul végződött volna.
A Tátrai Önkéntes Mentőszolgálat (TOPR) kizárta soraiból azt a fiatal hegyimentőt, aki eladta egy korábbi balesetben elhunyt lány később a helyszín közelében általa megtalált jégcsákányát.
A jövőben egy különleges projekt keretében a Tátrai Önkéntes Mentőszolgálat (TOPR) hegyimentői a megfelelő segítségnyújtás előtt konzultálnak az internetezőkkel.
A szlovák és a lengyel hegyimentők is elkészítették a 2023-as év baleseti statisztikáját.
Szlovákiában 2022-ben jelentősen megnőtt a hegyi terepen történt beavatkozások száma, ezen belül aggasztóan magas volt a halálozási statisztika – az elmúlt tíz év során 2022-ben halt meg a legtöbb turista a szlovák hegyekben.
Akár tragikusan végződhetett volna a Liptói-Tátrában eltűnt idős férfi túrája
A Hegyi Mentőszolgálat tanácsai a téli szezon előtt: „A szél eláll, az ég kivilágosodik, a hegyek várnak, de emberi élet és idő nem tér vissza”.
Kimerült magyar turista szorult a hegyimentők segítségére az Alacsony-Tátra főgerincén, egy nappal később pedig férfi társaik a Kereszt-nyereg közelében hagyták lassabban haladó női túratársaikat.